Çarşamba Toplantısı

Çoğul İspanya: Anayasal Sistemi ve Ayrılıkçı Terörle Mücadele Yöntemi
Akın Özçer

Sayın Özçer bizimle İmge Kitabevi’nden 2006 yılında çıkan Çoğul İspanya: Anayasal Sistemi ve Ayrılıkçı Terörle Mücadele Yöntemi başlıklı son kitabı hakkında söyleşti.

Söyleşide konunun hem tarihsel hem de güncel boyutlarını detaylı bir şekilde aktaran Özçer, Fransız Devrimi, Sanayileşme süreci, Bask milliyetçiliğinin doğuşu ve geçirdiği evrelerden söz etti. Bu anlamda İspanya’nın ayrılıkçı terörle mücadelesinde, karşı terör örgütlenmesinden diyaloğa kadar her türlü yöntemi denemiş olması ve AB üyeliğiyle birlikte, 'yasal siyaset karşılığı silah bıraktırma' gibi önlemler içeren demokratik bir modele geçmiş olmasının altını çizdi.

Akın Özçer’in konuşması 1976’dan ETA’nın sürekli ateşkes kararıyla başlayan sürece kadar, son otuz yılın tüm bu önemli siyasal gelişmeleri üzerinden İspanya ile Türkiye arasındaki karşılaştırma yapmayı olanaklı kıldı. Sorunların bölünme korkusu, yabancı korkusu, “Türklüğün aşağılanması” korkusu ve karşı terörle değil “toplumsal mutabakat”tan güç alınarak çözülmesinin önemi vurgulandı.

                                   


Bu sayfa Research Center for International Relations tarafından en son 18.04.2016 03:55:03 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM