Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi

Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi

6 Mayıs 2009

Çarşamba Toplantısı

Prof. Dr. Korel Göymen

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE'DE YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİŞİM DİNAMİKLERİ

Prof. Dr. Korel Göymen Sabancı Üniversitesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi ve İstanbul Politikalar Merkezi Yürütme Kurulu üyesidir. 2002 yılına kadar O.D.T.Ü., Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışan Göymen, 1978 yılında Ankara Belediyesi’nin planlama ve koordinasyon işleriyle görevli Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 1992-1994 arasında Turizm Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapmıştır.

Korel Göymen konuşmasına “yönetişim” kavramını açıklayarak ve kavramın hangi anlamlarda kullanıldığı hakkında bilgi vererek başladı. Yönetişimin ideolojik içeriği olan bir kavram olduğuna dikkat çeken Göymen bu kavramın yanı sıra kullanılan “yerindenlik” gibi kavramlara da değindi. Göymen, Avrupa Birliği’nde yerel yönetimlerde yönetişim kavramının nasıl hayata geçirildiği konusunda bilgiler verdi; bölgesel kalkınma ajansları ve bilgiye erişim yasası gibi konularda Türkiye’de atılan adımlar ve yapılan yeni düzenlemeleri anlattı.

                                   

Bu sayfa Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından en son 18.04.2016 01:33:04 tarihinde güncellenmiştir.

Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi