Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi

Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi

9 Mayıs 2007

Çarşamba Toplantısı

Enis Rıza

BELGESEL SİNEMACILIK VE SİYASET

Belgesel Sinemacılar Birliği kurucularından Enis Rıza’nın katılımıyla gerçekleşen “Belgesel Sinemacılık ve Siyaset” başlıklı toplantıda belgesel sinemayı tanımlayan öğeler, bu alanda son yıllarda gözlemlenen eğilimler ve belgesel sinemanın siyasetle kurduğu ilişki tartışıldı. Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından hazırlanan kısa gösterimlerin de izlendiği toplantıda, Enis Rıza’nın yönetmenliğini yaptığı “Ayrılığın Yurdu Hüzün:Kayaköy” adlı belgesel film de gösterildi. 

Katılımcıların sorularıyla sürdürülen tartışmada Enis Rıza belgesel sinemacıların bağımsız duruşunun önemini vurgularken, belgesel sinemanın sermaye ile ilişkisinin başından beri mesafeli olduğunu belirtti. Belgesel sinema imgesel sinema ilişkisi üzerinde de duran Rıza, belgesel sinemanın, sinemanın zihni alanı olduğunu söyledi. Temel meselenin gerçeklik, gerçeği ifade etme yolları olduğunu söyleyen Enis Rıza belgesel sinemacılar için gerçeğin estetiğini kurmanın önemli olduğunu çünkü dönüştürücü olanın bu olduğunu vurguladı.

                                   

Bu sayfa Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından en son 18.04.2016 03:36:30 tarihinde güncellenmiştir.

Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi